Jak zostać Geologiem Kompetentnym?



Warunkiem uzyskania Certyfikatu Geologa Kompetentnego jest:

1. Legitymowanie się dyplomem ukończenia studiów wyższych na kierunku geologia i/lub górnictwo i geologia (§10, ust. 5 Statutu Stowarzyszenia),
2. Członkostwo w Polskim Stowarzyszeniu Wyceny Złóż Kopalin.
3. Posiadanie odpowiedniej wiedzy i doświadczenia w zakresie szacowania i wykazywania zasobów w odniesieniu do określonego typu złóż, popartych przynajmniej pięcioletnią praktyką z w okresie 15 lat (§10, ust. 7 Statutu).
4. Odbycie kursu szkoleniowego oraz zdanie egzaminu przez Komisją Egzaminacyjną Stowarzyszenia.

Aby zostać Członkiem Zwyczajnym Stowarzyszenia (§13 Statutu) należy:
1. Znaleźć dwie osoby wprowadzające spośród Członków uprawnionych Stowarzyszenia (Członków Założycieli i/lub Członków Zwyczajnych) i uzyskać ich rekomendację.
2. Wypełnić deklarację członkowską.
3. Opłacić wpisowe (100,- zł) i pierwszą składkę członkowską (10,- zł).


Aby zostać Geologiem Kompetentnym, należy:
1. Opłacać regularnie miesięczne składki członkowskie (10,- zł/m-c).
2. Przedstawić dokumenty potwierdzające wykształcenie oraz swoją dotychczasową wiedzę i doświadczenia Komisji Egzaminacyjnej.
3. Odbyć kurs szkoleniowy według wskazań Komisji Egzaminacyjnej.
4. W przypadku, gdy Kandydat nie posiada odpowiedniej wiedzy i doświadczenia w zakresie szacowania i wykazywania zasobów w odniesieniu do określonego typu złóż - odbyć trzyletnią praktykę w Stowarzyszeniu pod kierunkiem Geologa Kompetentnego.
5. Zdać egzamin przed Komisją Egzaminacyjną.
6. Wpłacić na konto Stowarzyszenia opłatę certyfikacyjną w wysokości 1000,- zł ciągu 30 dni od podjęcia przez Zarząd uchwały w sprawie przyznania Kandydatowi Certyfikatu GK.


Uzyskanie statusu Geologa Kompetentnego jest warunkiem niezbędnym do uruchomienia procedury ubiegania się o tytuł Eurogeologa w European Federation of Geologists.


Lista Geologów Kompetentnych ogłaszana jest przez Stowarzyszenie na stronach internetowych. Lista ta jest weryfikowana co 2 lata przez Władze Stowarzyszenia. Pomimo, że Certyfikat Geologa Kompetentnego nadawany zostaje bezterminowo, obowiązkiem GK jest uzupełnianie i doskonalenie swej wiedzy, przestrzeganie Kodeksu Etyki PSWZK, oraz terminowe regulowanie wszystkich obowiązkowych opłat. Nieprzestrzeganie tych kryteriów może spowodować skreślenie Geologa Kompetentnego z Listy.